Od razu zdajesz sobie sprawę, że hatchback jest załadowany zbyt dużą ilością worków ściółki. Tylne zawieszenie jest skompresowane. Zderzak opada. Przód unosi się jak uparty koń. To oczywiste. Osiągnąłeś swój limit.

W przypadku ciężkich pojazdów ciężarowych sytuacja nie jest już taka oczywista. Załaduj pickupa płytkami, a ugnie się on ledwo zauważalnie. Załaduj swój samochód kempingowy (RV). Możesz niczego nie zauważyć, jeśli nie spojrzysz na instrumenty.

Samochody kempingowe to prawdziwe bestie. Przewożą meble, sprzęt AGD i ludzi. Ale mają twarde ograniczenie. Przekroczenie tej granicy stwarza ryzyko dla bezpieczeństwa i integralności konstrukcji. Potrzebny wskaźnik to nośność (CCC).

Oto jak to obliczyć. I tak, to wymaga matematyki.

Formuła CCC

Nośność (CCC) nie jest wartością szacunkową. Jest to maksymalna wartość podana przez producenta. Nie należy go przekraczać.

Obliczenia są proste: odejmowanie. Zacznij od dopuszczalnej masy pojazdu (GVWR). Następnie odejmij wszystko, co nie jest „wagą” w tradycyjnym znaczeniu.

Poniżej znajdują się obliczenia oparte na hipotetycznym samochodzie kempingowym klasy 20 000 funtów.

  1. Zacznij od DMC
    Jest to maksymalna masa całkowita, jaką pojazd może bezpiecznie utrzymać.
    *Wartość: 20 000 funtów

  2. Odejmij masę pustego pojazdu (UVW)
    Jest to masa kampera w konfiguracji fabrycznej. Zawiera pełny zbiornik paliwa, płynu chłodzącego i oleju. Nie obejmuje pasażerów ani przedmiotów osobistych.
    *Wartość: 14 500 funtów

  3. Odejmij wagę znamionową miejsca do spania (SCWR)
    Bierze pod uwagę ludzi. Standardowa stawka wynosi 154 GBP za miejsce do spania. Obejmuje to wagę pasażera i jego bezpośredniego bagażu.

  4. Obliczenia: śpi 6 x 154 funtów.
    *Wartość: 924 funty

  5. Odejmij wagę paliwa propan
    Gaz skroplony (LP) zwiększa wagę. Nie można tego zaniedbać.
    *Waga: 4,2 funta na galon

  6. Pojemność zbiornika: 12 galonów
    *Wartość: 50,4 funta

  7. Odejmij wagę świeżej wody
    Woda jest ciężka. Jeden galon waży około 8,3 funta.

  8. Pojemność zbiornika: 25 galonów
    *Wartość: 207,5 funta

  9. Wynik
    Weź początkową GVWR i odejmij wagę UVW, SCWR, propanu i wody.

  10. 20 000 – 14 500 – 924 – 50,4 – 207,5
  11. Udźwig (CCC): 4318,1 funta

To jest Twój budżet na sprzęt, rowery, kajaki i dodatkowe materiały. Ani funta więcej.

Dlaczego to jest ważne?

Większość producentów publikuje te specyfikacje w Internecie. Jeśli kupujesz używany pojazd, musisz przeprowadzić własne badania. Naklejka na ościeżnicy często wskazuje DMC. UVW i SCWR są zwykle wymienione w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta.

Znajomość nośności (CCC) zapobiega przebiciu opony lub uszkodzeniu osi. Zapewnia także praworządność na autostradzie.

Dane dotyczące ładowności pojazdu

Jeśli nie przewozisz samochodu kempingowego, nadal musisz znać swoje ograniczenia. Poniższe tabele przedstawiają objętość ładunku dla popularnych modeli. Należy pamiętać, że w przypadku pojazdów osobowych producenci często podają objętość w stopach sześciennych, a nie masę, ponieważ pojemność ładunkowa różni się znacznie w zależności od poziomu wyposażenia i opcji.

Ładowność Acury

Rok Modelka Ładowność (ft³)
2006 MDX 81,5
2006 RL 13.1
2006 RSX 25,3
2006 TL 12,5
2006 TSX 13,2
2007 MDX 83,5
2007 RL 13.1
2007 RDX 60,6
2007 TL 12,5
2007 TSX 13,2
2008 MDX 83,5
2008 RL 13.1
2008 RSX 60,6
2008 TL 12,5
2008 TSX 13,2
2009 MDX 83,5
2009 RL 13.1
2009 RSX 60,6
2009 TSX 12,6

Powiązane specyfikacje Acura: DMC, GAWR, GCWR, masa własna, ładowność, uciąg

Ładowność Audi

Rok Modelka Ładowność (ft³)
2006 A3 54,6
2006 A4 13,4
2006 A6 15,9
2006 A8 14,6
2006 S4 13,4
2006 TT 24,2
2007 A3 54,6
2007 A4 13,4
2007 A6 15,9
2007 A8 14,6
2007 Pytanie 7 88,7
2007 RS4 13,4
2007 S4 13,4
2007 S6 13,9
2007 S8 14,6
2008 A3 54,6
2008 A4 10.2
2008 A5 16.1
2008 A6 15,9
2008 A8 14,6
2008 Pytanie 7 88,7
2008 R8 3,5
2008 RS4 13,4
2008 S4 13,4
2008 S5 16.1
2008 S6 15,9
2008 S8 14,6
2008 TT 8,8
2009 A3 54,6
2009 A4 10.2
2009

Liderzy General Motors w przestrzeni ładunkowej

Niezależnie od tego, czy musisz przewieźć górę brudnego prania, czy wyprowadzić się z małego mieszkania, minivany i SUV-y GM mają przestrzeń, której potrzebujesz. Buick Terraza dominuje w ofercie na rok 2006, oferując 136,5 stóp sześciennych przestrzeni ładunkowej. To ogromna objętość. Na drugim miejscu znajduje się Rendezvous o pojemności 108,9 cm3. ft. Rainier ma skromniejsze dane – 80,1 cu. ft. Kiedy produkcja Terrazy zakończy się, Enklawa przejmie kontrolę. W roku 2008 oferuje 116,2 cu.in. stóp, a w 2009 roku liczba ta wyniosła 115 metrów sześciennych. ft. Sedany nie konkurują tutaj. LaCrosse i Lucerna oferują marne 16-17 cu.in. ft. Nie zmieścisz lodówki w ich bagażnikach.

Chevrolet oferuje mocniejsze rozwiązania w segmencie pełnowymiarowych samochodów. Ekspresowy van to bestia. Oferuje 225,1 stóp sześciennych objętości, stałą od 2006 do 2009 roku. To poważny ładunek. Minivan Uplander ma 120,1 cu. nogi pod każdym względem. TrailBlazer EXT zapewnia 107,4 cu.in. stóp w 2006 r. Później standardowy TrailBlazer spada do 80,1 cala sześciennego. ft. W 2009 roku Traverse wkracza na arenę z pojemnością 117,5 cu. ft. Wypełnia lukę pomiędzy rodzinnymi przewoźnikami a pojazdami użytkowymi.

Pickupy opowiadają inną historię. Chevrolet określa kreski (kreski) dla modeli Silverado 1500, 2500 HD i 3500 HD, a także Avalanche i Suburban we wczesnych latach produkcji. Oznacza to, że standardowa objętość ładunku nie jest głównym miernikiem w przypadku platform z zabudową na ramie. W ich przypadku należy zwrócić uwagę na wskaźniki nośności i siły pociągowej. Hatchback HHR Panel to niszowy, ale niezawodny wybór z pojemnością 62,7 cala sześciennego. ft. Zwykły HHR ma nieco mniejsze 57,7 cu.in. ft. Samochody subkompaktowe, takie jak Aveo i Cobalt, oferują pojemność około 12,4–13,9 cm3. ft. Nie nadają się do przenoszenia.

Cadillac: luksusowe i duże SUV-y

Cadillac w swoich większych modelach łączy komfort klasy biznes ze znaczną przestrzenią ładunkową. Rodzina Escalade to król głośności. Standardowa Escalade ma 104,6 cu. stóp w 2006 r. wzrasta do 108,9 m3. stóp w 2007 r. i utrzymuje się na tym poziomie. Wersja ESV z długim rozstawem osi to prawdziwa ciężarówka. Zaczyna się od 131,6 cm3. stóp w 2006 r. i wzrosła do 137,4 cu. stóp do 2007 r. Liczba ta utrzymywała się do 2009 r.

Sedany mają mniejszą objętość. DTS oferuje 18,8 cu. stopy. Modele STS i STS-V są ograniczone do 13,8 cala sześciennego. ft. CTS i CTS-V mają 12,5 cu.in. stóp w latach 2006 i 2007, wzrastając do 13,6 cu. stóp w kolejnych latach. Samochody sportowe, takie jak XLR i XLR-V, mają wąskie bagażniki o pojemności zaledwie 11,6 cu. ft. Crossover SRX oferuje kompromis z 69,5 cu. m3, choć do 2009 r. liczba ta spadnie do 13,8 m3. ft. Czekaj. Dane dla SRX za rok 2009 wskazują 13,8 cala sześciennego. ft. Jest to prawdopodobnie wersja z samym bagażnikiem, bez złożonych tylnych siedzeń, podczas gdy wcześniejsza wersja miała 69,5 cu. stóp. prawdopodobnie obejmowało złożone tylne siedzenia. Proszę dokładnie sprawdzić specyfikacje dla konkretnego roku produkcji. Hybrydowa wersja Escalade ma pojemność 69,5 cu. stóp w 2009 r., co wydaje się niskie, chyba że mierzy się je przy złożonych tylnych siedzeniach lub mierzy się poziomem podłogi bagażnika.

Samochody rodzinne Chryslera i Dodge’a

Chrysler i Dodge dominują w segmencie minivanów dzięki ogromnej ładowności. Town & Country zaczyna się od 146,7 cu.in. stóp w 2006 roku. Następnie objętość nieznacznie spada do 144 cm3. stóp w 2007 r. i do 143,8 m3. stóp w latach 2008 i 2009. Grand Caravan jest jeszcze większy. Ma 167,9 cu. stóp w latach 2006 i 2007. Do roku 2008 i 2009 liczba ta ustabilizuje się na poziomie 144,3 metrów sześciennych. ft. Wahania te mogą odzwierciedlać zmiany w standardach pomiarowych lub pakietach wykończenia wnętrza.

Sedany są funkcjonalne, ale niezbyt przestronne. Modele 300 i 300C zaczynają się od 15,6 cala sześciennego. stóp, zwiększając się do 17,2 cu. stóp sześciennych w 2008 r., a następnie ponownie spadł do 15,6 stóp sześciennych. stóp w 2009 r. Sebrings wahają się od 11,3 do 13,6 cu. ft. PT Cruiser to kombi w stylu retro o dużej pojemności. Ma 92,2 cu. stóp w latach 2006 i 2008–2009. W 2007 roku liczba ta spadła do 62,7 metrów sześciennych. ft. Ta rozbieżność wymaga weryfikacji. Minivan Pacifica oferuje 62,7 cu. stóp w 2006 r. wzrasta do 92,2 m3. stóp w 2007 r., a następnie spada do 62,7 m3. stóp w 2008 r. SUV Aspen ma 102,4 cala sześciennego. stóp przez cały okres wydawniczy.

Samochody dostawcze Dodge Sprinter charakteryzują się wytrzymałością przemysłową. Sprinter Van 2500 ma pojemność 247 cm3. stóp w 2006 r. Do 2007 r. liczba ta wzrośnie do 318 metrów sześciennych. stóp. Pozostaje na poziomie 318 cm3. stóp do 2009 r. Wersja 3500 zaczyna się od 247 cm3. stóp, a następnie eksploduje do 371 cu. stóp w 2007 r. i utrzymuje się na tym poziomie. Są to magazyny mobilne. Sprinter Wagon jest bardziej zorientowany na pasażerów, ale wciąż ogromny. Zaczyna się od 321 cm3. stóp w 2006 r., a następnie spada do 141,3 m3. stóp w latach 2007–2009. Grand Caravan podąża śladem Chryslera, oferując 167,9 cu.in. stóp na początek, a następnie wyrównanie na poziomie 144,3 cu. ft. Wóz Magnum to solidny wybór z pojemnością 71,6 cala sześciennego. ft. Sedany Charger i Challenger mają 16,2 cala sześciennego. ft. Kompaktowy crossover Caliber oferuje 48 cu. ft. Pickupy, takie jak Ram 1500 i 2500, mają 41 cu.in. stóp w obszarze kabiny. Dakota i Ram 1500 2009 wyświetlają myślnik wskazujący zmienną lub nieokreśloną standardową objętość ładunku.

Czego brakuje tym liczbom

Liczby te oznaczają maksymalną ilość przestrzeni bagażowej, zwykle przy złożonych tylnych siedzeniach. Nie uwzględniają punktów mocowania pasów bezpieczeństwa, nierównej podłogi czy wystającego wnęki na koło zapasowe. Buick Terraza 2006 o pojemności 136,5 cala sześciennego. stopy przestrzeni mogą stracić dwie stopy sześcienne z powodu elementów konstrukcyjnych. Chevy Express 2009 o pojemności 225,1 cala sześciennego. ft. to nadal furgonetka. Wewnątrz można zmieścić jedną lub dwie palety.

Wyjątkiem są pick-upy. Kreski w modelach Silverado, Tahoe i Suburban sugerują, że ładowność i uciąg są ważniejsze niż objętość. Jeśli kupujesz używany pickup do przewożenia ładunków, spójrz na DMC (dopuszczalną masę całkowitą pojazdu) i ładowność zamiast na stopy sześcienne. Rozmiar nadwozia i konfiguracja kabiny mają większe znaczenie niż statyczna liczba objętości.

SUV-y, takie jak Cadillac Escalade ESV, są budowane z myślą o bagażu i sprzęcie. Wskaźnik 137,4 metrów sześciennych. ft. jest stała. Nadaje się na wycieczki narciarskie lub duże meble. Minivany, takie jak Grand Caravan, są przeznaczone dla rodzin. Duża objętość pozwala na jednoczesne przewożenie fotelików dziecięcych, wózków i artykułów spożywczych.

Sedany nadają się na zakupy i torby weekendowe. 16 cu. m. LaCrosse pomieści dwie duże walizki i kilka małych torebek. 13,8 cu. ft. STS-V jest bardziej ciasny. Będziesz musiał złożyć tylne siedzenia lub skorzystać z dachu, jeśli potrzebujesz więcej miejsca.

Sprint

Szeroka gama opcji samochodów ciężarowych Ford

W ofercie Forda od 2006 do 2009 roku widać wyraźny podział na pojazdy użytkowe i samochody do użytku osobistego. W rankingach pod względem przestrzeni ładunkowej zdominował van serii E. Modele E 150, E 250 i E 350 Super Duty z 2006 r. oferowały 256,5 stóp sześciennych przestrzeni. Do 2008 roku liczba ta spadła do 230,6 stóp sześciennych, ale objętość pozostała taka sama w całej gamie pełnowymiarowych vanów do 2009 roku. Jeśli szukasz czegoś bardziej kompaktowego, ale wciąż wydajnego, minivan Freestar zaczynał od 134,3 stóp sześciennych w 2006 roku i wzrósł do 137,2 w 2007 roku. Crossover Escape miał około 66,3 stóp sześciennych zarówno w przypadku modeli standardowych, jak i hybrydowych, podczas gdy Explorer miał 85,8 stóp sześciennych.

Właściciele pick-upów mieli inny obraz. Modele F 150, F 250 i F 350 nie posiadały danych o nośności w materiałach źródłowych. Pickup Ranger miał 18,1 stóp sześciennych w latach 2006 i 2008, ale nie było go na liście z 2007 roku. Sedany i coupe oferowały ciasne przestrzenie. Crown Victoria utrzymała 20,6 stóp sześciennych przez wszystkie cztery lata. Fusion miał zauważalnie małą objętość – 15,8 stóp sześciennych. Samochody sportowe takie jak GT oferowały w 2006 roku zaledwie 1 stopę sześcienną, podczas gdy Mustang niezmiennie oferował 9,7 stopy sześciennej. Kuzyn Mustangi, Focus, zmniejszył swoją pojemność z 40,2 stóp sześciennych w 2006 r. do 13,8 stóp sześciennych w 2009 r.

Dominacja samochodów dostawczych i SUV-ów GMC

Aby zapewnić maksymalną pojemność, GMC w dużym stopniu polegało na samochodach dostawczych Savana i SUV-ach Yukon. Modele Savana 1500, 2500 i 3500 dostarczyły aż 225,1 stóp sześciennych od 2006 do 2009 roku. Pojemność tych samochodów dostawczych pozostawała niezmieniona z roku na rok. Poziom Jukonu rozpoczął się od 63,6 stóp sześciennych w 2006 r., spadł do 60,3 stóp sześciennych w 2007 r. i pozostał na tym poziomie. Większy Yukon XL miał 45,7 stóp sześciennych w 2006 r., nieznacznie zwiększając się do 45,8 stóp sześciennych w 2007 r. i utrzymując się na stałym poziomie.

Acadia pojawiła się w segmencie kompaktowych crossoverów w 2007 roku. Zaczęła od 19,7 stóp sześciennych i wzrosła do 25,5 stóp sześciennych w 2008 roku, gdzie pozostała do 2009 roku. Envoy niezmiennie osiągał wyniki, oferując 43,7 stóp sześciennych na przestrzeni lat. Pickupy Canyon i seria Sierra (1500, 2500, 3500) nie miały określonej ładowności. Yukon Hybrid pojawił się w 2008 roku ze skromnymi 16,9 stóp sześciennych, utrzymując tę ​​liczbę w 2009 roku. Hybrydowa wersja Sierra pojawiła się w 2009 roku bez danych.

Praktyczne kompromisy Hondy

Strategia Hondy na ten okres skupiała się na wydajności i oszczędności miejsca. Odyssey był zdecydowanym liderem floty, oferując 147,4 stóp sześciennych niezmiennie od 2006 do 2009 roku. Pilot dostarczył 87,6 stóp sześciennych w latach 2006 i 2007, nieznacznie spadając do 87 stóp sześciennych w latach 2008 i 2009. Pickup Ridgeline oferował 41,4 stóp sześciennych w całym zakresie.

Samochody kompaktowe były bardzo zróżnicowane. Civic miał aż 72 stopy sześcienne w 2006 r., spadł do 35,7 stóp sześciennych w 2008 r. i znacząco spadł do 11,5 stóp sześciennych w 2009 r. Fit przybył w 2007 r. z 41,9 stopami sześciennymi, które w 2009 r. wzrosły do ​​57,3 stóp sześciennych. CR-V pozostał stabilny na poziomie 10,4 stóp sześciennych. Hybrid Accord pozostał mały i wynosił 11,2 stóp sześciennych, podczas gdy pojemność zwykłego Accorda wahała się od 11,9 do 14 stóp sześciennych. Element był pudełkowatą słabszą stroną, utrzymując 74,6 stóp sześciennych przez wszystkie lata, kiedy znajdował się na liście. Samochód sportowy S2000 oferował jedynie 5 stóp sześciennych**.

Ograniczona użyteczność Hummera

Obecność Hummera w tym zbiorze danych jest niewielka. H2 oferował 30,7 stóp sześciennych od 2006 do 2009 r. H3 był nieco mniej przestronny i miał 29,5 stopy sześciennej, co również utrzymywało się na stałym poziomie przez wszystkie cztery lata. Pickup H3T pojawił się w 2009 roku bez podanych danych. Ten konkretny wycinek danych dla marki nie obejmował innych modeli ani lat.

Coraz większe portfolio Hyundaia

W tym okresie Hyundai wprowadził kilka nowych modeli. Accent zaczynał od 12,4 stóp sześciennych w 2006 r., gwałtownie wzrósł do 15,9 stóp sześciennych w 2007 r. i pozostał na tym poziomie. Elantra wzrosła z 13 stóp sześciennych do 14,2 stóp sześciennych w 2007 r. Santa Fe wzrosła z 30,5 stóp sześciennych do 34,2 stóp sześciennych do 2007 r. Tucson pozostał na stabilnym poziomie 22,7 stóp sześciennych.

Minivan Entourage wprowadzony na rynek w 2007 roku o pojemności 32,2 stóp sześciennych. Veracruz pojawił się w 2007 i 2008 roku bez danych. Genesis sedan pojawił się w 2009 roku z 15,9 stopami sześciennymi. Azera, Sonata i Tiburon pozostały niezmienione, oferując odpowiednio 16,6, 16,3 i 14,8 stóp sześciennych.

Luksusowa wielkość Infiniti

Luksusowe crossovery i sedany Infiniti oferowały różne poziomy przestrzeni. Obydwa modele FX35 i FX45 dostarczyły 64,5 stóp sześciennych w latach 2006–2008. W 2009 r. modele te zostały zastąpione przez modele FX35 i FX50, które oferowały 62 stopy sześcienne. SUV QX56 przez lata był samochodem o mocy 91,7 stóp sześciennych.

Sedany były bardziej ciasne. G35 miał 7,8 stopy sześciennej w 2006 i 2007 r., zwiększając się do 13,5 stopy sześciennej w 2008 r., zanim stał się G37 z 7,4 stopy sześciennej w 2008 r. Limuzyny M35 i M45 pozostały na stałym poziomie 14,9 stóp sześciennych. Nowy crossover EX35 został wprowadzony na rynek w 2008 roku i miał 18,6 stóp sześciennych. Sedan Q45 z 2006 r. miał 13,6 stóp sześciennych.

Niszowa obecność Isuzu

Dane Isuzu ograniczają się do SUV-a Ascender i kilku modeli pickupów. Ascender oferował 80,1 stóp sześciennych niezmiennie od 2006 do 2008 roku. Pickupy i-280, i-290, i-350 i i-370 nie miały określonej ładowności.

Eleganckie granice Jaguara

W luksusowej linii Jaguara priorytetem był styl, a nie sama objętość. Typ S miał 28,6 stóp sześciennych w latach 2006–2008. Typ X był mniejszy i w tym samym okresie wynosił 16 stóp sześciennych. Limuzyny XJ8 i XJR oferowały 16,4 stopy sześciennej.

Seria XK przeszła zmiany. Zaczęło się od 11,5 stopy sześciennej w 2006 i 2007 r., następnie spadło do 7,1 stopy sześciennej w 2007 r. (prawdopodobnie ze względu na zmiany w raportach lub niuanse dotyczące roku modelowego), zanim osiągnęło poziom 10,6 stopy sześciennej w 2008 i 2009 r. XK Coupe 2009 również miało 10,6 stopy sześciennej. Wprowadzono na rynek sedan XF

Charakterystyka objętości użytkowej Jeepa, Kia i Land Rovera

Jeep zawsze stawiał na praktyczność, ale liczby opowiadają konkretną historię w zależności od roku modelowego. W 2006 roku liderem był Jeep Liberty z pojemnością 69 stóp sześciennych. Tuż za nimi plasują się modele Commander i Grand Cherokee z pojemnością odpowiednio 68,7 i 67,4 stóp sześciennych. Gdybyś kupił Wranglera, miałby on o ponad połowę mniejszą pojemność niż lider, czyli zaledwie 45,8 stóp sześciennych.

Gama modeli z 2007 roku zmieniła równowagę mocy. Nowy Compass dodał 53,6 stóp sześciennych, podczas gdy Patriot oferował 62,7. Liberty utrzymał swoją objętość na poziomie 69 stóp sześciennych, ale do 2008 roku spadła do 64,2. W tym samym roku Wrangler Unlimited zadebiutował jako wyraźny lider wśród pojazdów z miękkim dachem o pojemności 86,8 stóp sześciennych. Standardowy Wrangler miał 61,2 stóp sześciennych. W roku 2009 liczby te praktycznie się nie zmieniły.

Podejście Kii było inne. Dla nich kluczowa była głośność. Minivan Sedona z 2006 roku miał imponującą pojemność 141,5 stóp sześciennych. Sorento i Sportage mieściły się w przedziale 66,4–66,6 stóp sześciennych. Średniej wielkości sedany, takie jak Optima i Amanti, były małe i miały odpowiednio 14,8 i 15,5 stóp sześciennych. Hatchback Rio 5 oferował zdumiewającą pojemność 49,6 stóp sześciennych, podczas gdy zwykłe Rio miało mniej niż 12 stóp sześciennych. Do 2007 roku Rondo trafiło na rynek z pojemnością 74,4 stóp sześciennych. W latach 2007 i 2008 Sedona straciła nieco objętości, spadając do 121,3 stóp sześciennych. Na rok 2009 nowy model Borrego oferował 97,6 stóp sześciennych, zastępując starsze modele Spectra, które pozostały małe i miały 12,2 stopy sześciennej.

Land Rover rozegrał grę na wysokim poziomie z przestrzenią. LR3 był bestią w latach 2006 i 2007, oferując 90,3 stóp sześciennych. Range Rover Sport miał stabilną pojemność 71 stóp sześciennych. Jednak rok 2008 stał się rokiem chaosu z powodu zmian stylizacji. Pojemność LR3 spadła do zaledwie 9,9 stóp sześciennych. Sam Range Rover spadł do 35,1 stóp sześciennych. Dopiero w 2009 roku LR3 powrócił do 90,3 stóp sześciennych, a Range Rover wzrósł do 74,2 stóp sześciennych. W 2009 roku na rynek wszedł LR2 o pojemności skokowej 58,9 stóp sześciennych.

Pojemność ładunku luksusowego: Lexus i Lincoln

Luksus zwykle oznacza mniejsze rozmiary bagażnika. Lexus potwierdził tę zasadę. Lexus SC 430 był malutki i miał 8,8 stopy sześciennej we wszystkich wymienionych latach. Modele IS miały pojemność 13 stóp sześciennych, chociaż wersja IS-F z 2008 r. oferowała nieco więcej – 13,3 stóp sześciennych. Modele GS również były ciasne, w większości ograniczone do 12,7 stóp sześciennych.

Pełnowymiarowe sedany opowiadały inną historię. LS 430 oferował 20,2 stóp sześciennych, podczas gdy LS 460 w późniejszych latach zmniejszył tę liczbę do 18 stóp sześciennych. Prawdziwą objętość zapewniły SUV-y. Obydwa modele Lexus RX 330 i RX 400h oferowały 84,7 stóp sześciennych. RX 350 nieznacznie się poprawił, osiągając 85 stóp sześciennych w 2009 r. GX 470 utrzymał stabilną wielkość 77,5 stóp sześciennych. LX 470 miał objętość 90,4 stóp sześciennych, podczas gdy nowszy LX 570 spadł do 15,5 stóp sześciennych w 2008 r., a następnie wzrósł do 83,1 stóp sześciennych w 2009 r.

Lincoln przedkładał rozmiar nad wydajność. Navigator był swego rodzaju mobilnym magazynem. W 2006 roku oferował 104,8 stóp sześciennych. W latach 2007 i 2008 liczba ta nieznacznie spadła do 103,5 stóp sześciennych, a w 2009 wzrosła do 104,7 stóp sześciennych. Pickup Mark LT oferował 47,9 stóp sześciennych. Pojemność MKX ustabilizowała się na poziomie 69 stóp sześciennych w latach 2007–2009. Sedany takie jak MKZ i MKS były małe i miały odpowiednio 15,8 i 18,7 stóp sześciennych. Samochód miejski utrzymywał stałą pojemność 21,1 stóp sześciennych.

Praktyczność Mazdy i Mercedesa

Oferta Mazdy z połowy 2000 roku była zagmatwana. Ciężarówki serii B nie miały określonej ładowności, prawdopodobnie ze względu na różnice w konfiguracji przestrzeni ładunkowej. Minivan Mazda5 był praktyczny dzięki pojemności 44,4 stóp sześciennych. Mazda6 sedan jest zaskakująco przestronna, mając 58,7 stóp sześciennych w 2006 r., choć w 2009 r. liczba ta spadła do 16,6 stóp sześciennych. Mazda3 wzrosła z 31,2 do 43,8 stóp sześciennych. SUV CX-9 był prawdziwą ciężarówką, oferującą 100,7 stóp sześciennych we wczesnych latach produkcji. MX-5 i RX-8 pozostały maleńkie – miały odpowiednio 5,3 i 7,6 stopy sześciennej.

Mercedes-Benz przedkładał inżynierię nad przestrzeń bagażową. Klasa Mercedes-Benz SLK był mały i miał pojemność od 9,6 do 9,8 stóp sześciennych. Klasy C i E wahały się od 12 do 15,9 stóp sześciennych. Klasa S była większa i zaczynała się od 15,4 stóp sześciennych, a kończyła na 16,3 stóp sześciennych. Głównymi „ciężarówkami” były SUV-y. Klasa ML mierzyła 72,4 stóp sześciennych. Klasa GL oferowała 83,3 stóp sześciennych. Klasa R była kombi udającym samochód, oferującym imponującą pojemność 85 stóp sześciennych przez cały okres swojej eksploatacji. Klasa G oferowała 79,5 stóp sześciennych.

Mercury był zasadniczo Fordem z inną plakietką. Minivan Monterey był ogromny i miał 134,3 stóp sześciennych. SUV Mountaineer oferował pojemność od 84,7 do 85,8 stóp sześciennych. Crossover Marinera wykazał ostre wahania. Jego pojemność wynosiła 66,3 i 29,3 stóp sześciennych w latach 2006 i 2007 (prawdopodobnie ze względu na różnice w standardach pomiaru lub opcjach składania siedzeń), po czym powróciła do 66,3 stopy sześciennej w latach 2008 i 2009. Sedan Grand Marquis oferował praktyczne 20,6 stopy sześciennej. Mediolan był mały i miał 15,8 stóp sześciennych.

Dane pokazują wyraźny podział. Pod względem wolumenu dominowały SUV-y. Sedany były drugorzędne. Pod koniec XXI wieku nastąpił zwrot w kierunku crossoverów, które zastąpiły nieporęczne kombi i mini-pickupy z poprzednich lat. Liczby nie kłamią. Jeśli potrzebowałeś miejsca, kupiłeś minivana lub dużego SUV-a. Jeśli kupiłeś samochód sportowy

Pojemność bagażnika MINI

Linia Coopera była kompaktowa. Jeśli szukałeś Mini Cooper Hardtop z 2006 roku, miałeś dokładnie 25 stóp sześciennych przestrzeni. Wersja kabriolet była jeszcze węższa i miała pojemność 21,4 stóp sześciennych. W roku 2007 pojemność bagażnika Hardtopa spadła do 24 stóp sześciennych, podczas gdy w kabriolecie pozostała niezmieniona i wyniosła 21,4 stóp sześciennych.

Model Clubman pojawił się w 2008 roku, oferując znaczny wzrost objętości. Cooper Clubman miał 32,8 stóp sześciennych. Wersje Cabrio i Hardtop pozostają niezmienione i wynoszą odpowiednio 21,4 i 24 stopy sześcienne. Modele John Cooper Works pojawiły się w 2009 roku z takimi samymi parametrami: 24 stopy sześcienne w przypadku Hardtop i 32,8 w przypadku Clubmana.

Dodatkowe funkcje MINI:
– DMC MINI
-GAWR MINI
– GCWR MINI
– MINI masa własna
– MINI ładowność
– Uciąg MINI

Ładowność bagażnika Mitsubishi

Mitsubishi oferowało szeroką gamę pojemności. Eclipse dostarczył stałą pojemność 15,7 stóp sześciennych w latach 2006, 2007, 2008 i 2009. Galant utrzymał w tych samych latach pojemność skokową 13,3 stóp sześciennych.

Największym zainteresowaniem cieszyły się duże SUV-y. Endeavour z 2006 roku oferował 76,4 stóp sześciennych. W latach 2007 i 2008 liczba ta spadła do 40,7 stóp sześciennych. Outlander odnotował znaczne wahania: 60,3 stóp sześciennych w 2006 r., spadło do 36,2 w 2007 r., a następnie wzrosło do 72,6 w 2008 r. Raider pojawił się w 2006 r. z 37,1 stopami sześciennymi, ale zniknął z arkusza specyfikacji do 2007 r.

Pojemność bagażnika Lancera wynosiła 11,3 stóp sześciennych w 2006 r., a następnie nieznacznie wzrosła do 11,6 w latach 2008 i 2009. W 2006 r. Montero utrzymał pojemność skokową 91,7 stóp sześciennych.

Dodatkowe cechy Mitsubishi:
– DMC Mitsubishi
-GAWR Mitsubishi
– GCWR Mitsubishi
– Masa pustego pojazdu Mitsubishi
– Ładowność Mitsubishi
– Ładowność podczas holowania Mitsubishi

Pojemność bagażnika Nissana

Oferta Nissana była obszerna. Model 350Z konsekwentnie miał małą pojemność skokową wynoszącą 4,1 stopy sześciennej. Altima przeszła znaczące zmiany, począwszy od 15,6 stopy sześciennej w 2006 r., spadła do 15,3 w 2007 r., a następnie spadła do 7,4 stopy sześciennej w latach 2008 i 2009. Wersja Altima Hybrid utrzymała stabilną wielkość 10,1 stopy sześciennej w latach 2007–2009.

Armada była prawdziwym gigantem, oferując 97,1 stóp sześciennych rocznie. Quest charakteryzował się ogromną objętością: 148,7 stóp sześciennych w 2006 r., nieznacznie spadła do 145,7 w 2007 r., a następnie wzrosła do 148,1 w latach 2008 i 2009.

Modele Frontier i Titan nie miały określonej objętości pnia w latach 2006 i 2007. Titan powrócił w 2008 r. z imponującą pojemnością 126 stóp sześciennych, ale zniknął w 2009 r. Rogue zaczynał od 98 stóp sześciennych w 2008 r., a następnie gwałtownie spadł do 28,9 w 2009 r. Sentra wykazała podobną zmienność: 11,6 w 2006 r., 13,1 w w 2007 r., następnie dziwny wzrost do 97 w 2008 r., po czym w kolejnych latach osiągnął poziom 50,4 w przypadku modelu Versa. Maxima utrzymywała się na poziomie około 15,5 stóp sześciennych do 2009 roku, kiedy to spadła do 14,2. Pojemność Murano spadła z 81,6 do 64 stóp sześciennych w 2009 r. Pathfinder pozostała niezmieniona na poziomie 79,2 stóp sześciennych. Xterra konsekwentnie oferowała 65,7 stóp sześciennych. W 2009 roku GT-R dodał 8,8 stóp sześciennych.

Dodatkowe funkcje Nissana:
– GAWR Nissan
– GCWR Nissan
– Pojemność bagażnika Nissana
– Masa własna Nissana
– Ładowność Nissana
– Uciąg Nissana

Pontiac Ładowność bagażnika

Przez te lata Pontiac nie był długo obecny na rynku. G6 zaczynał od 11 stóp sześciennych w 2006 r., następnie wzrósł do 14 w 2007, 2008 i 2009 r. GTO był malutki, zaledwie 7 stóp sześciennych w 2006 r. Grand Prix gwałtownie spadło z 57 stóp sześciennych w 2006 r. do zaledwie 16 w 2007 r., a następnie ustabilizowało się na poziomie 45,7 w 2008 r.

W 2006 r. Montana SV6 była pojazdem użytkowym o pojemności 136,5 stóp sześciennych. Torrent notuje nierówne wyniki: 68,6 stóp sześciennych w 2006 r., spadł do 32,2 w 2007 r., a następnie wzrósł z powrotem do 68,6 w 2008 i 2009 r. Vibe utrzymał objętość 54,1 stóp sześciennych przez lata, spadając do 49,4 w 2009 r.

Przesilenie zaczęło się od małej ilości 3,8 stopy sześciennej w 2006 r., wzrosło do 7,5 w 2007 r., a następnie skurczyło się do 5,4 w 2008 i 2009 r. G5 zaczęło się od 13,9 stopy sześciennej w 2007 r. i utrzymuje tę objętość. G8 pojawił się w 2008 i 2009 roku z 17,5 stopami sześciennymi.

Dodatkowe funkcje Pontiaca:
– GAWR Pontiaca
– GCWR Pontiaca
-Pontiac ładowność bagażnika
– Pontiac pusta masa
– Ładowność Pontiaca
– Możliwość holowania Pontiaca

Ładowność bagażnika Porsche

Porsche nie oferowało zbyt wiele miejsca. W 2008 r. 911 nie miało określonej pojemności skokowej, ale 911 Carrera z 2009 r. oferowało 7,24 stopy sześciennej. W latach 2008 i 2009 pojemność Boxstera wynosiła 9,9 stopy sześciennej. Cayman utrzymał pojemność 14,5 stopy sześciennej. Cayenne był większą opcją o pojemności 62,5 stóp sześciennych w latach 2006, 2008 i 2009.

Dodatkowe funkcje Porsche:
-GAWR Porsche
– GCWR Porsche
– Pojemność bagażnika Porsche
– Masa własna Porsche
– Ładowność Porsche
– Uciąg Porsche

Ładowność bagażnika Saaba

Linia Saaba była niewielka, ale specyficzna. 9-3 zaczynał od 14,8 stóp sześciennych w 2006 r., następnie 15 w 2007 i 2008 r., po czym spadł do 12,4 w 2009 r. 9-5 przez lata utrzymywał niezmiennie poziom 15,9 stóp sześciennych. W latach 2006–2009 9-7X oferował imponującą objętość 80,1 stóp sześciennych rocznie. W 2006 r. 9-2X oferował 61,6 stóp sześciennych.

Dodatkowe cechy Saaba:
– GAWR Saaba
– GCWR Saaba
– Ładowność bagażnika Saaba
– Masa własna Saaba
– Ładowność Saaba
– Uciąg Saaba

Nośność bagażnika Saturna

Saturn miał niezwykłe osiągi. Ion zaczynał od 14,2 stóp sześciennych w 2006 r., a następnie 14,7 w 2007 r. Niebo było małe i miało 5,4 stopy sześciennej.

Liczby nie kłamią. Jeśli szukasz używanej ciężarówki z połowy 2000 roku, przestrzeń ładunkowa często stanowi różnicę między mądrym wyborem a logistycznym koszmarem. Mówimy tutaj o stopach sześciennych. Nie galony. Nie litry. Stopy sześcienne. To przestrzeń, w której będziesz mógł przenosić meble, sprzęt lub po prostu górę brudnej bielizny bez konieczności składania jej w łabędzia origami.

Przejdźmy do rzeczy. Nominacje Toyoty w latach 2006-2009 pokazują markę, która w swoich SUV-ach stawia na praktyczność, zachowując jednocześnie kompaktowość sedanów.

Liderzy branży użytkowej Toyoty

Sienna była niekwestionowanym królem tamtej epoki. Od 2006 do 2009 roku oferował stałą pojemność 148,9 stóp sześciennych. To ogromna objętość. Jeśli się wystarczająco postarasz, zmieścisz tam łóżko typu king-size. Tuż za nią plasowała się Sequoia, oferująca około 128,1 stóp sześciennych w latach 2006 i 2007, po czym nieznacznie spadła do 120,8 stóp sześciennych w latach 2008 i 2009. Dlaczego nastąpił spadek? Prawdopodobnie ze względu na zmiany w układzie wnętrza lub zmianę techniki pomiaru przy podniesieniu lub opuszczeniu trzeciego rzędu siedzeń. Jednak nadal przewoził mnóstwo rzeczy.

SUV-y takie jak 4Runner były niezawodnymi końmi pociągowymi. Oferowali łącznie 75,1 stóp sześciennych. Highlander wykazał znaczny wzrost. Zaczęło się od 39,7 stóp sześciennych w 2006 r., podskoczyło do 80,6 w 2007 r., a następnie powiększyło się do 95,4 stóp sześciennych w 2008 r. Wersja hybrydowa nie zajmuje tak dużo miejsca, oscylując wokół 80–94 stóp sześciennych. To logiczne. Baterie zajmują miejsce. Nie można mieć wszystkiego na raz.

Następnie jest Matrix. Kompaktowy kombi z wszechstronnym wnętrzem. Przez większość lat oferował pojemność 53,2 stóp sześciennych, a następnie w 2009 r. wzrosła do 61,5. To znaczący skok jak na mały samochód.

W centrum uwagi nie były sedany. Camry oscylowała wokół 15-16,7 stóp sześciennych. Avalon zawahał się bardzo. W 2006 r. było to zaledwie 14,4 stopy sześciennej, ale w 2007 r. wzrosło prawie trzykrotnie do 41,4, po czym w latach 2008 i 2009 powróciło do spadków. Czy zmieniono konstrukcję bagażnika? A może dane za 2007 r. były odbiegające od normy? Prawdopodobnie odnowiona konstrukcja zapewniła więcej miejsca w bagażniku.

„Sienna oferowała 148,9 stóp sześciennych przestrzeni, co czyniło ją jednym z najbardziej praktycznych samochodów rodzinnych końca XXI wieku”.

Pickupy, takie jak Tacoma i Tundra, pojawiają się jako „-” w tych konkretnych zestawach danych. Dlaczego? Ponieważ pojemność skrzyni ładunkowej ciężarówki nie jest mierzona w tych samych standardowych stopach sześciennych, co zamknięty bagażnik lub objętość wnętrza. Zależy to od typu kabiny, długości łóżka i tego, czy mierzysz przestrzeń między nadkolami, czy całkowitą objętość łóżka. Dane dotyczą zamkniętej lub półzamkniętej przestrzeni pasażerskiej.

Ciężarówki Volkswagena

Volkswagen podszedł do tego inaczej. Postawili na kombi i hatchbacki.

Jetta Sport Wagon oferowała w 2009 roku pojemność 66,9 stóp sześciennych. To poważna ilość jak na samochód kompaktowy. Passat Wagon utrzymywał stałą pojemność 61,8 stóp sześciennych od 2007 do 2009 roku. Rabbit (stara nazwa platformy Polo) utrzymywał stałą pojemność i oferował 46 stóp sześciennych.

Coupe i kabriolety nie zostały zaprojektowane do przewozu ładunków. Beetle Cabrio miał tylko 5 stóp sześciennych. Można tam włożyć kask i szalik. Beetle Coupe był lepszy przy pojemności 27,1 stóp sześciennych, ale nadal nie nadawał się idealnie do ciągnięcia fortepianu.

GTI było samochodem sportowym z porządnym bagażnikiem. W 2006 r. oferował pojemność 41,8 stóp sześciennych, a następnie w latach 2007, 2008 i 2009 wzrosła do 46 stóp sześciennych. Nowa konstrukcja GTI wyraźnie zwiększa przestrzeń z tyłu, nie rezygnując z funkcjonalności hatchbacka.

Wybranym SUV-em był Touareg. Oferował stałą objętość 71 stóp sześciennych. To był duży samochód, więc głośność była uzasadniona. Routan, wprowadzony na rynek w 2009 roku, był minivanem, który zastąpił VW na rynku amerykańskim. Oferował 141 stóp sześciennych. To stawia go na równi z Toyotą Sienną pod względem samej objętości.

Tiguan zadebiutował w 2009 roku z pojemnością 56,1 stóp sześciennych. Kompaktowy SUV wchodzący na rynek potrzebował tej przestrzeni, aby móc konkurować.

Praktyczni Szwedzi Volvo

Volvo nie zawracało sobie głowy fantazyjnymi projektami. Zbudowali pudełka, w których przechowywano różne rzeczy.

Głównymi przewoźnikami były V70 i XC70. W 2006 roku oferowali 71,4 stóp sześciennych. Do lat 2008 i 2009 liczba ta nieznacznie wzrosła, odpowiednio do 72,1 i 72. Mały zysk, ale przy ładowaniu sprzętu myśliwskiego lub wózków dziecięcych liczy się każda stopa sześcienna.

XC90 był flagowym SUV-em. Zaczęło się od 84,9 stóp sześciennych w temperaturze 2

попередня статтяCzy czysty tlen naprawdę pięciokrotnie może zwiększyć moc samochodu?