Як зробити так, щоб страхова компанія не зажадала з винуватця аварії в порядку регресу відшкодування шкоди.

Сьогодні ні в кого не викликає подиву, що для того, щоб законно пересуватися на дорозі за кермом автомобіля, згідно із законодавством, необхідно придбати поліс ОСЦПВ, який в разі вини водія в ДТП покриває в межах встановлених законом сум, шкоду заподіяну іншим автомобілям, водіям і пасажирам. Але насправді, купивши поліс ОСАГО, кожен водій повинен знати, що, по-перше звичайний поліс ОСАЦВ обмежений сумою цивільної відповідальності в разі заподіяння значної шкоди потерпілому, не зможе покрити всієї суми збитків.

Дивіться також: Натуральне відшкодування по ОСАГО з травня 2017 року

Також багато водії забувають, що незалежно від того, хто є винуватцем аварії, кожен учасник ДТП зобов’язаний надавати в страхову компанію своє повідомлення про аварію. В іншому випадку, якщо ви винуватець ДТП і маєте діючий поліс ОСАГО, але не надасте в страхову компанію, свій заповнений бланк про аварії, з вас можуть, згідно з федеральним законодавством, стягнути суму виплаченого збитків потерпілій стороні. Здивовані? Як же так? Адже у разі чинного поліса ОСАЦВ винний водій не повинен платити, оскільки його відповідальність застрахована. Так, але це так, якщо суворо дотримуватися правил страхування та чинне законодавство.

Ось типовий приклад. Уявіть звичайне ДТП в якому брали участь два автомобілі. В учасників аварії не було розбіжностей про винуватця аварії, а сума збитку автомобіля постраждалої сторони не перевищувала 50 тис. рублів. У підсумку вони вирішують оформити ДТП без участі співробітників ГИБДД по європротоколу. Заповнивши всі необхідні документи, учасники аварії роз’їхалися. Природно, згідно з чинним законодавством, потім потерпілий звернувся зі всіма документами в свою страхову компанію для отримання збитку.

За неподання повідомлення про ДТП страхова компанія може зажадати з винуватця відшкодування шкоди

Потім через деякий час винуватець аварії отримує лист від страхової компанії з проханням надати свій автомобіль для огляду, попередивши водія, що якщо транспортний засіб не буде надано для огляду, страхова компанія буде мати право вимагати відшкодування шкоди в порядку регресу.

Природно винуватець аварії на наступний день поїхав в страхову компанію і надав свій автомобіль для огляду, який був сфотографований співробітником компанії.

В принципі на цьому б історія для винуватця аварії повинна була завершиться, оскільки його чинний поліс ОСАЦВ, повинен був покрити всі збитки заподіяні потерпілій стороні. Але не в нашому випадку.

Через деякий час від страхової компанії приходить лист з вимогою сплатити 45 тис. рублів за заподіяну шкоду потерпілій стороні, який був сплачений страховою компанією. Але чому тоді страхова компанія вимагала сплатити від винуватця ДТП шкода, якщо ця шкода має бути відшкодована у рамках договору ОСАЦВ?

За неподання повідомлення про ДТП страхова компанія може зажадати з винуватця відшкодування шкоди

Вся справа в тому що, на думку страхової компанії, винуватець ДТП, порушив пункт “ж” статті 14 Федерального закону №40-ФЗ від 25.04.2002 (в редакції від 03.07.2016 року) “Про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів”.

Так відповідно до пункту “ж” статті 14 закону про ОСАГО, до страховика, який виплатив страхове відшкодування, переходить право вимоги потерпілого до особи, яка є винуватцем ДТП, у розмірі виробленої страхової виплати у разі якщо винуватець аварії не направив страховика, який застрахував його цивільну відповідальність примірник заповненого спільно з потерпілим бланка повідомлення про ДТП, яке оформлялося без участі співробітників ГИБДД, протягом 5 (п’яти) робочих днів з дня дорожньо-транспортної пригоди.

Найцікавіше, що коли винуватцю ДТП приходило перше лист з вимогою надати автомобіль для огляду, вимог про необхідність надати бланк повідомлення про ДТП, заповнений спільно з потерпілим водієм, не було. Тобто, страхова компанія не вимагала надати бланк ДТП. Тим не менш, в підсумку з’ясовується, що винуватець ДТП не надав в страхову компанію у встановлений законом строк заповнений бланк про аварії, порушивши тим самим правила страхування обов’язкової цивільної відповідальності.

За неподання повідомлення про ДТП страхова компанія може зажадати з винуватця відшкодування шкоди

У підсумку на превеликий жаль винуватця ДТП, страхова компанія мала законне право вимагати від водія в порядку регресу відшкодування збитку виплаченого страховою організацією.

Так що як бачите, що покупка поліса ОСАЦВ, не означає, що він вирішує всі проблеми водія у разі його винність в ДТП. По-перше, стандартний поліс ОСАГО, нагадаємо, покриває тільки відповідальність у разі заподіяння шкоди автотранспортного засобу у межах до 400 тис. рублів. У разі заподіяння шкоди водієві і пасажирам максимальна сума збитку, покривається полісом ОСЦПВ, згідно з сьогоднішнім законодавством, становить до 500 тис. рублів.

Дивіться також: Як можна їздити без Осаго

Тому, купивши стандартний поліс ОСАГО, і спричинивши за своєї вини шкоди, що перевищує максимальні суми покриття, потерпіла сторона має право в порядку судового провадження стягнути з винуватця іншу суму збитку, а також всі витрати, пов’язані з судовим процесом.

Так як в даний момент вартість запасних частин за останні роки істотно зросла, то в разі навіть дрібного ДТП звичайний поліс ОСАЦВ може не покрити всю суму збитку. Особливо у випадку пошкодження дорогого автомобіля. Тому Порадимо вам купувати страховий поліс ОСАЦВ, за який до звичайними тарифами ЦБ РФ додасться додаткова невелика сума. Тобто, заплативши трохи більше за поліс ОСАГО, ви отримаєте збільшену суму покриття збитків, у випадку якщо ви станете винуватцем ДТП.

Але головний ризик для будь-якого водія застрахованого за полісом ОСЦПВ, це регресивні вимоги страхової компанії винуватця ДТП, на підставі виплати збитків потерпілій стороні. Наприклад, у разі неподання бланка повідомлення про аварії, заповненого спільно винуватцем і потерпілим, протягом 5 днів з моменту дорожньо-транспортної пригоди.

Так як зараз набирає популярність оформлення ДТП без участі співробітників ГИБДД (за європротоколом) кожен водій зобов’язаний знати не лише свої права, але й обов’язки, які покладаються на нього у разі настання страхового випадку.

За неподання повідомлення про ДТП страхова компанія може зажадати з винуватця відшкодування шкоди

Пам’ятайте, що незнання закону не звільняє вас від відповідальності. Тому в разі порушення строків надання бланка-повідомлення в страхову компанію, вам може бути застосоване законну вимогу в порядку регресу про відшкодування шкоди, сплаченого страховою організацією постраждалої сторони.

Дивіться також: Новий закон про ОСАГО з 2017 року

Хочемо зазначити, що відповідно до статті 14 Федерального закону №ФЗ-40 “Про ОСАЦВ”, прийнятого 25 квітня 2002 року (в редакції від 03 липня 2016 року) у порядку регресу страхові організації мають право вимагати виплати збитку з винуватця ДТП не тільки за неподання в установлений законом строк бланка повідомлення. Ось повний список випадків, коли страхова компанія має законне право вимагати у порядку регресу до винуватця аварії відшкодування шкоди, навіть при діючому полісі ОСАГО:

  • 1. До страховика, який виплатив страхове відшкодування, переходить право вимоги потерпілого до особи, яка заподіяла шкоду, у розмірі виробленої потерпілому страхової виплати, якщо:
  • а) внаслідок умислу вказаної особи було заподіяно шкоду життю чи здоров’ю потерпілого

    б) шкоду було заподіяно зазначеним особам при управлінні транспортним засобом у стані сп’яніння (алкогольного, наркотичного чи іншого)

    в) зазначена особа не мала права на керування транспортним засобом, при використанні якого їм було заподіяно шкоду

    г) зазначена особа сховалося з місця дорожньо-транспортної пригоди

    д) зазначена особа не включено в договір обов’язкового страхування в якості особи, допущеної до керування транспортним засобом (при укладенні договору обов’язкового страхування з умовою використання транспортного засобу тільки зазначеними у договорі обов’язкового страхування водіями)

    е) страховий випадок настав при використанні зазначеною особою транспортного засобу в період, не передбачений договором обов’язкового страхування (при укладенні договору обов’язкового страхування з умовою використання транспортного засобу в період, передбачений договором обов’язкового страхування)

    ж) зазначена особа у разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те співробітників поліції не направило страховика, який застрахував його громадянську відповідальність, примірник заповненого спільно з потерпілим бланка повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду протягом п’яти робочих днів з дня дорожньо-транспортної пригоди

    з) до закінчення 15 календарних днів, за винятком неробочих святкових днів, з дня дорожньо-транспортної пригоди зазначена особа у разі оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те співробітників поліції приступив до ремонту або утилізації транспортного засобу, при використанні якого їм було заподіяно шкоду, та (або) не представило на вимогу страховика даний транспортний засіб для проведення огляду та (або) незалежної технічної експертизи

    і) на момент настання страхового випадку закінчився термін дії діагностичної карти, яка містить відомості про відповідність транспортного засобу обов’язковим вимогам безпеки транспортних засобів, легкового таксі, автобуса або вантажного автомобіля, призначеного та обладнаного для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж вісім (крім місця водія), спеціалізованого транспортного засобу, призначеного та обладнаного для перевезень небезпечних вантажів

    к) страхувальник при укладенні договору обов’язкового страхування у вигляді електронного документа надав страховикові недостовірні відомості, що призвело до необґрунтованого зменшення розміру страхової премії.

    За неподання повідомлення про ДТП страхова компанія може зажадати з винуватця відшкодування шкоди

  • 2. Страховик має право пред’явити регресну вимогу в розмірі виробленої страхової виплати до оператора технічного огляду, який видав діагностичну карту, яка містить відомості про відповідність транспортного засобу обов’язковим вимогам безпеки транспортних засобів, якщо страховий випадок настав внаслідок несправності транспортного засобу і така несправність виявлена або могла бути виявлена в момент проведення технічного огляду цим оператором технічного огляду, але відомості про неї не були занесені в діагностичну картку.
  • 3. Страховик має право вимагати від осіб, зазначених у пунктах 1 і 2 цієї статті, відшкодування витрат, понесених при розгляді страхового випадку.
  • 4. Положення цієї статті поширюються на випадки відшкодування шкоди, завданої майну потерпілого в результаті дорожньо-транспортної пригоди, страховиком, застрахували його громадянську відповідальність, з урахуванням особливостей, встановлених статтею 14.1 Федерального закону “Про ОСАЦВ” (Стаття 14.1. Пряме відшкодування збитків).
  • Так що, як бачите, чинне законодавство містить немаленький список норм, за якими страхова компанія, виплативши шкоди потерпілому, завданої в результаті ДТП, має право зажадати з винуватця відшкодування збитків завданих страховою організацією.

    Дивіться також: Новий адміністративний регламент МВС з 1 квітня 2017 року

    Тому, якщо ви не дай Бог, станете учасником ДТП, в якому будете визнані винним, то ні в якому разі не відкладайте поїздку в страхову компанію, куди ви повинні не тільки надати автомобіль для огляду, але і обов’язково надати бланк повідомлення про ДТП, повністю заповнений усіма учасниками аварії.

    Пам’ятайте, що у вас є всього П’ЯТЬ ДНІВ!!!